مزرعه پیوند چیست؟

مزرعه پیوند یک وب‌سایت (یا گروهی از وب‌سایت ها) است. هدف افزایش محبوبیت و بازدید بیشتر پیوند یک سایت دیگر با افزایش تعداد پیوند‌های ورودی ایجاد شده است. یک مزرعه پیوند معمولاً مانند یک صفحه معمولی به نظر می‌رسد، اما در حقیقت یک پیوند ارتباطی و تصادفی است که لزوما ربطی به وب‌سایت اصلی ندارد.

مزرعه پیوند (link-farm) چیست؟

link farm 1 min - مزرعه پیوند چیست؟

مزارع پیوند می‌توانند به عنوان خدماتی برای تولید محتوا معرفی شوند. آن‌ها غالبا با ایجاد یک شبکه راه‌اندازی می‌شوند و تنها با هدف جمع‌آوری تعدادی از پیوند‌هایی برای  رفتن به یک وب‌سایت دیگر ایجاد می‌شوند. از آنجا که Google پیوند‌های بین سایت‌های غیرمرتبط را نمی پسندد برخی از این مزارع پیوند‌های خود را به دسته بندی‌ها یا فهرست‌هایی تقسیم می‌کنند.

مزارع پیوند در پاسخ به الگوریتم رتبه بندی گوگل (PageRank) ایجاد شده اند. PageRank به پیوند‌ها به عنوان رأی نگاه می‌کند. به این معنی که وقتی صفحه ای به صفحه دیگری پیوند دارد انگار به آن رأی می‌دهد. بنابراین صفحاتی که پیوند‌های بیشتری داشته باشند ارزشمند‌تر تلقی می‌شوند.

PageRank گوگل با این دستور ساده عمل می‌کند که کیفیت (یعنی کیفیت بالاترو رتبه بندی بهتر در نتایج جستجو) یک وب‌سایت توسط تعداد وب‌سایت‌هایی که به آن پیوند دارند اندازه گیری می‌شود. اما کیفیت وب‌سایت‌های پیوند دهنده نیز مهم است. به عنوان مثال اگر نیویورک تایمز پیوند بزند احتمالا وب‌سایت از کیفیت بالاتری برخوردار است. وب‌سایت نیویورک تایمز کاملا واضح است که نسبت به صفحه دوم از کیفیت بالاتری برخوردار است، زیرا به تعداد بسیار بیشتری از وب‌سایت‌ها مرتبط است. مزارع پیوند از این ایده سوءاستفاده می‌کنند.

link farm 2 min - مزرعه پیوند چیست؟

با این که مزارع پیوند برای کمک به افزایش PageRank ایجاد شده اند اما یک روش “کلاه سیاه” برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) به حساب می‌آیند. در سال‌های اخیر گوگل و سایر موتورهای جستجو الگوریتم‌های خود را به گونه‌ای تغییر داده اند که از انتشار این مزارع جلوگیری کنند و آن‌ها را جریمه می‌کنند.

علت این امر این است که محتوا‌ها در وب‌سایت‌های پیوند دهنده عموما به یکدیگر مرتبط نیستند. همچنین مسئله‌ی دیگر این است که معمولا این مزارع توسط اشخاص ایجاد نمی شوند (می توان با استفاده از برنامه‌ها آن‌ها را ایجاد کرد) و کیفیت بسیار پایینی دارند.

موتورهای جستجو می‌توانند مزارع پیوند را به راحتی تشخیص دهند و نباید آن‌ها را به عنوان یک استراتژی طولانی مدت بهینه سازی قانونی تلقی کرد  زیرا مزارع پیوند از قرار گرفتن سایت در بالای صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) جلوگیری کنند.

آینده مزارع لینک چه می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم Google بزرگترین موتور جستجو در حال تغییر الگوریتم رتبه بندی وب‌سایت‌ها به‌طور مداوم است و دیگر مزارع پیوند یا راه‌های دیگر برای ساختن پیوندهای غیر‌طبیعی برای رتبه بندی در صفحه اول SERP‌ها را نمی پذیرد.

اگر تازه وارد صنعت بازاریابی شده‌اید، سعی کنید از این روش استفاده نکنید زیرا می‌تواند به رتبه و اعتبار وب‌سایت شما آسیب بزند. Google همچنین ممکن است وب‌سایت یا صفحات شما را از نتایج جستجوی ارگانیک خود حذف کند.

در سال‌های اخیر میلیون‌ها وب‌سایت که از مزارع پیوند استفاده کرده‌اند، توسط Google و سایر موتورهای جستجو اصلی مجازات شده‌اند. اکنون گوگل به وضوح اعلام کرده است که مزرعه پیوند و راه‌های مشابه پیوند بر خلاف دستورالعمل‌های کیفیت وب مستر و استراتژی بهینه سازی موتور جستجو است.

 بخش تاریک SEO     

link farm 3 min - مزرعه پیوند چیست؟

مطمئن باشید هر جا که امکان کسب درآمد و پول وجود دارد کسانی هستند که سعی کنند بازی را به نفع خود تغییر دهند؛ اینترنت نیز از این قاعده مستثنا نیست. حضور یک وب‌سایت در جستجوهای موتور جستجو می‌تواند یک تجارت را ایجاد کرده یا آن را خراب کند.

تا به حال فکر کرده‌اید چند بار امکان دارد از صفحه اول جستجوی Google عبور کنید و به صفحه‌ دوم بروید؟

پس واضح است که SEO (بهینه سازی موتور جستجو) برای تقویت موقعیت شخص در لیست نتایج به دست آمده توسط موتورهای جستجو تبدیل به یک بخش اساسی در میزبانی یک وب‌سایت موفق شده است.

البته SEO به خودی خود غیراخلاقی نیست و بیشتر کسانی که از SEO استفاده می‌کنند قطعا بسیاری از تکنیک‌های تاریک سئو را به کار نمی‌گیرند. یکی از این روش‌های اصطلاحا تاریک، مزرعه پیوند است.

مقاومت در برابر وسوسه 

اگر شما برای SEO وب‌سایت خود از مزرعه پیوند استفاده کنید موتورهای جستجوگر آن‌ها را به عنوان “اسپم” در نظر گرفته می‌گیرند و انتقادهای زیادی را از طرف متخصصان واقعی SEO که از تکنیک‌های اصیل SEO استفاده می‌کننددریافت خواهید کرد.

link farm 4 min - مزرعه پیوند چیست؟

امروزه با بهبود هوش موتورهای جستجواثر مزرعه پیوند به‌طور چشمگیری كاهش یافته است. بیشتر موتورهای جستجو می‌توانند مزارع پیوند را از جستجوهای خود تشخیص دهند و فیلتر كنند.

یا در مزارع پیوند شرکت نکنید یا خطر مجازات و حتی ممنوعیت از طرف موتورهای جستجو را در نظر بگیرید. مزرعه پیوند سیستمی است که همه اعضا از طریق مجموعه مشترک صفحات پیوند به یکدیگر لینک می‌دهند. نتیجه این می‌شود که همه اعضا دارای صفحه‌های پیوندی هستند که آدرس‌های اعضای دیگر را در خود جا داده است.

درست است که این امر باعث می‌شود سایت شما از طرف افراد زیادی لینک دریافت کند اما Google می‌تواند سایت شما را مجازات و یا ممنوع کند. علاوه بر این یک مزرعه پیوند معمولا به صورت خودکار است و بیشتر اوقات به کلیه سایت‌های شرکت کننده‌ نیاز دارد.

اگر صفحات پیوندهای گسترده را در یک سایت مشاهده می‌کنید که هیچ ارتباطی به مضامین خود وب‌سایت ندارند بدانید که این وب‌سایت در معرض خطرات مزرعه پیوند قرار دارد.

اگر می‌خواهید در فضای رقابتی دیجیتال مارکتینگ جلو بروید و در نتایج موتور جستجو رتبه بالاتری داشته باشید استفاده از مزرعه پیوند ممکن است آسان‌ترین راه به نظر برسد اما باید بدانید که اصلا بهترین راه نیست. مزرعه پیوند یک تکنیک خطرناک سئو است که می‌تواند در طول زمان به وب‌سایت شما آسیب برساند.

 تفاوت با دایرکتوری

مراقب باشید مزرعه پیوند با دایرکتوری اشتباه نشود. دایرکتوری‌ها در واقع راهی عالی برای لیست سایت شما هستند. تفاوت این دو در این است که دایرکتوری‌ها یک هدف دارند؛ آن‌ها اطلاعات موردنیاز خود را به روشی سازمان یافته در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در حالی که مزارع پیوند فقط تعداد زیادی از پیوندها را بدون ارائه خدمات ارائه می‌دهند.

link farm 5 min - مزرعه پیوند چیست؟

استفاده از مزرعه پیوند حتی می‌تواند تا آن‌جایی پیش رود که وب‌سایت شما به‌طور کامل از موتور جستجو حذف شود. این امر عواقب شدیدی برای وب‌سایت شما به همراه خواهد داشت. و شما مجبور خواهید شد یک وب‌سایت کاملا جدید طراحی کنید.

به یاد داشته باشید در ایجاد پیوند همیشه کیفیت مهم‌تر از کمیت است. شما به پیوند‌های مرتبط و با کیفیت بالا احتیاج دارید. شما می‌خواهید افراد واقعی با سایت‌های واقعی با شما ارتباط برقرار کنند نه ربات‌های طراحی شده.

اهمیت کیفیت پیوندها به‌طور فزاینده ای بالا می‌رود زیرا اخیرا شایعات زیادی در مورد روش‌های جدید گوگل برای ایجاد یک الگوریتم کنترل کیفیت وجود دارد که می‌گوید موتور جستجو به مدت زمانی که یک پیوند در سایت وجود داشته و همچنین رتبه سایت‌های پیوند شده نگاه می‌کند.

به عنوان مثال لینکی که ماه‌ها در سایتی وجود دارد و فقط به دو نفر دیگر پیوند دارد، توسط Google به عنوان پیوندی ارزشمند تلقی شده اما لینکی که به بسیاری از سایت‌های دیگر پیوند دارد که به دفعات نیز تغییر می‌کنند باعث مجازات سایت خواهد شد.

(FFA (free for all  رایگان برای همه

FFA‌ها اساسا صفحات وب هستند که هر کسی می‌تواند URL وب سایت خود را به صورت رایگان در آن وارد کند.

FFA‌ها هم مانند مزرعه پیوند ممکن است به عنوان یک راه عالی برای بدست آوردن تعداد زیادی بازدیدکننده رایگان به سایت شما به نظر برسند اما شما باید از این صفحات اجتناب کنید. موتورهای جستجو این نوع رفتار را مجازات می‌کنند و شما با این کاردر واقع به رتبه بندی سایت خود آسیب می‌رسانید.

راه حل: مزارع پیوند را با پیوندهای با کیفیت جایگزین کنید

از هر وب‌سایتی که شبیه مزرعه پیوند است جلوگیری کنید. درعوض،وب‌سایت‌هایی را انتخاب کنید که موضوعات مشابه با شما دارند. پیوند‌های شما باید مرتبط باشند، از رتبه خوبی برخوردار باشند و بازدیدکننده‌های قابل توجهی را به خود جلب کنند. اگر پیدا کردن آن‌ها سخت است نگران نباشید این بدان معنی است که رقابت کمتری وجود دارد و به دست آوردن رتبه بالاتر آسان‌تر است.

link farm 6 min - مزرعه پیوند چیست؟

هنگامی که سایت‌های خوبی را انتخاب کردید که می‌خواهید به آن‌ها پیوند دهید، به سادگی به آن‌ها ایمیل ارسال کرده و درخواست پیوند کنید. در عوض این کار شما نیز پیوندی در سایت خود به آن‌ها اختصاص خواهید داد. ممکن است بسیاری از وب‌سایت‌ها این پیشنهاد را رد کنند اما مطمئن باشید بالاخره وب‌سایت‌هایی را پیدا خواهید کرد که علاقه‌مند به تبادل لینک با شما یاشند.

پس از راه اندازی پیوند باید به طور مداوم بر آن‌ها نظارت داشته باشید تا هیچ پیوند مرده ای در سایت شما ایجاد نشود.

مزارع پیوند و FFA‌ها ممکن است سریع به نظر برسند اما در نهایت می‌توانند کسب و کار شما را خراب کنند. تمرکز خود را بر روی SEO اصلی و روش‌های اثبات شده در بازاریابی دیجیتال بگذارید. راه‌های واقعی زیادی برای هدایت بازدیدکننده به وب‌سایت شما وجود دارد.

اگر شما نیز صاحب کسب و کار اینترنتی هستید و تجربه‌ای در مورد استفاده از این روش‌ها دارید با ما در میان بگذارید.

منابع

searchenginepeople

blogs.cornell.edu

whatis.techtarget

vocso

کد مطلب: 1230-3/990602-2000/م ح/ت/99

0/5 ( 0 نظر )